Vi importerer maskiner & redskaber fra det meste af europa

.. Og distribuerer dem i Danmark, Sverige og Norge gennem et landsdækkende forhandler- og servicenet.

Vi importerer redskaber fra det meste af europa

.. Og distribuerer dem i Danmark, Sverige og Norge gennem et landsdækkende forhandler- og servicenet.

Helms TMT-Centret A/S har eksisteret siden 1951

Helms TMT-Centret er i dag er en solid og topmoderne virksomhed og er en af de førende nordiske leverandører af rullende materiel og serviceydelser. Helms TMT-Centret har fokus på service, miljø og etik.

Helms TMT-Centret A/S har afdelinger i Herning, Århus og Ringsted og drives i dag af anden og tredje generation af familien Helms. Jakob, Allan og Kristian arbejder hver dag sammen med 40 dedikerede medarbejdere på, at være en værdiskabende samarbejdspartner, i kæden mellem fabrik, forhandlere og slutbrugere.

Virksomheden er selvfinansierende, hvilket giver mulighed for at være konceptpartnere, når det gælder finansiering, service eller en kombineret leje/købsaftale.

At man tænker langsigtet er firmaets grønne profil et glimrende eksempel på. På taget af alle Helms TMT-Centrets afdelinger er der 50 kW solcelleanlæg, og med investeringer i egne vindmøller er Helms TMT-Centret C02 neutrale.

”Hos Helms TMT-Centret er vi stolte af vores produkter, det arbejde vi udfører og af vores virksomhed. Vi tilstræber enkelthed, ærlig og reel adfærd og samarbejde - alt sammen baseret på tillid.”

Nye/nyhed: Schäffer læssere 2021 og 2027 med vejafhængig hydrostatisk fremdrift.

Fra nu af, udstyres Schäffers mest kompakte læssere fra 2000 serien med hydrostatisk fremdrift. Schäffers nye læssere model 2021 og model 2027 er også specielle i denne henseende. • Håndteringen af læsserne bliver på grund af den vejafhængige hydrostatiske fremdrift meget let. • Hastigheden på diesel motoren justeres ved gashåndtag eller ved gaspedal alt efter forholdene. • Retnings- og hastighedskontrollen foregår via en pedal på venstre side af maskinen. Dette gør det muligt at manøvrere læsseren hurtigt og meget præcist, hvilket er en uvurderlig fordel, specielt for kompakte læssere på meget trange arbejdsforhold. Indtil nu har en simpel gearpumpe været brugt ved fremdriften af denne series læssere. Hydrostaten har en meget større drivkraft og fungere samtidig også som bremse. Ned af bakke ”render” læsseren ikke længere væk, idet hydrostaten aflaster driftbremsen. De to nye Schäffer modeller produceres begge med diesel motorer fra en af verdens største motor producent Kubota. Schäffer 2021 er udstyret med en 20 hk motor og Schäffer 2027 er udstyret med en 26 hk. motor. Alle Schäffer læssernes knækled er vedligeholdelsesfrie, og som førhen har denne komponent en udvidet garanti på 3 år eller frem til 3000 arbejdstimer. Med en minimums bredde på kun 79 cm, kan 2021 også bruges ved meget utilgængelige steder. Model 2027 er ikke meget bredere, idet den har en minimums bredde på 89 cm. Den maksimale bredde på modellerne er 114 og 124 cm. På grund af de mange udstyrs muligheder, kan begge læssere bruges til mange forskellige arbejdsopgaver under forskellige arbejdsforhold, som eksempelvis landbrug, stutteri, fritidslandbrug, havedyrkning og skovbrug. Levering kan ske fra April 2008